Simptomi kod menopauze
Estrogen je hormon koji čini čuda u našem tijelu i utječe na cjelokupni organizam, uključujući i mozak. Dominantan je tijekom folikularne, prve faze ženskog ciklusa, a najviše ga ima prije ovulacije. Kada ne dođe do oplodnje jajne stanice, on opada. I tada osjećamo kako nam se mijenja raspoloženje i smanjuje razina energije.
Kod menopauze se razina estrogena drastično smanjuje, i njegov pad prati niz simptoma. Ove simptome možemo iskustit čak i ako imamo redovitu menstruaciju – tijekom predmenopauze, koja može trajati niz godina. Mnoge žene pate i ne povezuju tegobe koje imaju s početkom menopauze jer još uvijek imaju normalan ciklus.
Uobičajeni simptomi koji prate menopauzu
- Neredovite menstruacije
- Valunzi
- Preznojavanje
- Nesanica
- Promjene raspoloženja
- Dobivanje na težini
- Prorijeđena kosa i suha koža
- Smanjenje tonusa kože i opuštanje grudi
- Vaginalna suhoća
Uobičajeno je da menstruacija traje kraće, povremeno izostane ili da se skrati sam ciklus. To je normalno, jer već od 30. godine života, jajnici proizvode manje estrogena i progesterona čime se smanjuje i plodnost. Sredinom četrdesetih već se primjećuju promjene u ciklusu, a u prosjeku, do 51. godine života jajnici prestaju proizvoditi jajašca i menstruacija nestaje.
Ali život nije enciklopedija i ne funkcionira uvijek prema pravilima. Svaka žena je drugačije izložena menopauzi, a pored već spomenutih, uobičajenih simptoma mogu se pojaviti i oni koji se teško povezuju s “prijelaznim razdobljem”.
- Kao što smo već spomenuli, estrogen utječe na funkcije mozga, a samim time i na psihu. Stoga nije neuobičajeno da se tijekom perimenopauze osjete simptomi depresije, tjeskobe i učestalog neraspoloženja, nedostatak samopouzdanja, pa čak i napada panike. Sve to može značajno ugroziti kvalitetu života žena, poslovnog i privatnog.
- U tom razdoblju često se javljaju promjene raspoloženja, žena se lako uzruja i ima osjećaj da joj je dosta svega i svih. Zamislite jednu PMS konstantu – tako se žena u predmenopauzi može osjećati. Koliko je ovo naporno za nju i njezinu okolinu nije ni potrebno naglašavati.
- Kako često može imati problem sa spavanjem, žena u perimenopauzi će vjerojatno osjetiti konstantan i kroničan umor. Često se umor pripisuje stresu na poslu, nagomilanim obavezama, problemima s djecom, a vrlo rijetko povezuje sa perimenopauzom, što je zapravo glavni okidač.
- Još jedan od prikrivenih simptoma može biti i bol u zglobovima koji nastaje zbog smanjenja hormona. Bol prilikom pokreta najčešće će spriječiti ženu da redovito vježba i da se kreće što dovodi do povećanja kilaže, iako je fizička aktivnost upravo ono što joj treba.
- Budući da estrogen održava tonus male zdjelice i mjehura, kada njegova razina počinje opadati u predmenopauzi, mjehur može oslabjeti. Tada imamo potrebu ustajati noću i odlaziti na wc, a događa se i da nam malo mokraće “pobjegne” kada se nakašljemo ili rastežemo.
Ako osjetite neke od tih simptoma, ili čak sve njih, a ne razumijete zašto vam se događaju, lako možete pomisliti da s vama nešto ozbiljno nije u redu i izgubiti samopouzdanje. Od okoline obično ne možete očekivati mnogo pomoći, osim ako imate prijateljice koje prolaze kroz slične situacije. U obitelji lako možete naići na nerazumijevanje i vaše ponašanje može biti etiketirano kao neljubazno i asocijalno. Zato trebate sami sebi biti najbolji prijatelj.
Osluškujte svoje tijelo
Slušajte svoje tijelo i budite informirane. Idite redovito na preglede, a kada posumnjate da stojite na pragu perimenopauze, prošećite jedno jutro do laboratorija i, pored krvne slike, učinite sljedeće analize: estrogen, progesteron, testosteron, FSH i LH. Kako se obično u isto vrijeme poremete i hormoni štitnjače, dodajte i njih na popis za analizu: TSH, T3, T4, fT4. Provjerite rad srca i krvnih žila, kao i stanje kostiju jer ste u menopauzi podložnije osteoporozi. I bez obzira na to koliko se osjećate umorno – vježbajte! Ako vam je teško organizirati odlaske na vježbe, uvedite redovite šetnje.
Herbasvet je osmislio preparate za pomoć ženama, na bazi ljekovitog bilja: Femisan A je najbolji saveznik žena do menopauze, a Femisan B u menopauzi. Međutim, ta se dva pripravka mogu kombinirati u prijelaznom razdoblju. Na taj način mogu se izbjeći neredovite mjesečnice i poremećaji reproduktivnog sustava, ali i ublažiti neugodni simptomi menopauze. Femisan B prirodno smiruje, smanjuje valunge i pomaže ući u san.
Članak preuzet s herbaroom.com.
Izvorni članak potražite ovdje: http://herbaroom.com/znani-i-manje-znani-simptomi-menopauze/.