VRKUTA – ZAŠTITNICA ŽENA
Vrkuta / virka datira iz 1539. godine, kada je njemački botaničar i liječnik Hieronymus Bock, poznat i po latinskom imenu Tragus, započeo modernizaciju srednjovjekovne botanike. Bock je postavio temelje moderne znanosti svojim katalogom od 700 biljaka u koji ih je klasificirao na temelju izgleda i detaljno ih opisao. Kreutterbuch – knjiga o biljkama, prvi put se pojavila bez ilustracija, a u sljedećem je izdanju 1546. godine sadržavala i izvrsne crteže Davida Kandela. Ova je knjiga kasnije bila jedan od pijedestal Lineove klasifikacije vrsta koje i danas koristimo.
Bock je dobro znao gdje raste svaka biljka, što potvrđuje da je sigurno puno putovao i istraživao vegetaciju u polju. I nije slučajno što je Nijemac u svoj katalog uključio vrkutu, kao jednu od vrlo važnih i korisnih biljaka. Vrkuta je bila izuzetno cijenjena i čak posvećena od strane starih Nijemaca, božici ljepote i plodnosti, Frigiji.
Vrkuta, poznata i kao virak, gospin plašt, plahtica, rosnik, dobila je svoje znanstveno ime Alchemilla vulgaris. Prema vjerovanju alkemičara kako uz pomoć rose, koja se skuplja na njezinom lišću, mogu pronaći kamen mudrosti koji ima moć pretvaranja metala u zlato. Vrkuta je prekrasna biljka, a kapljice koje blistaju poput bisera mogu se vidjeti na njezinim listovima tijekom dana. Vjerojatno je u početku privlačilo ljudsko oko svojom ljepotom, ali ubrzo su naši preci shvatili da je najveća vrijednost vrkute u ljekovitim svojstvima. Žene su se u to posebno uvjerile.
Vrkuta je obilno zastupljena u našim krajevima, a narod ju koristi od davnina. Osim što pomaže kod boli trbuha i proljeva, izvrsna je i za zacjeljivanje rana i ublažavanje kožnih infekcija. Ali od najveće koristi je ženama.
Njezini vrijedni sastojci – tanini, gorki glikozidi, flavonoidi, fitosteroli, salicilna kiselina, saponini i esencijalno ulje, imaju protuupalno, antibakterijsko i antifungalno djelovanje.
Ova prirodna ravnoteža hormona pomaže kod nepravilnih i teških menstruacija, cista, policističnih jajnika, fibroma, endometrioze, ali poznata je i po tome što olakšava porod, ubrzava zacjeljivanje rana i oporavak nakon porođaja. Tanini i adstrigenti sprječavaju pojačano krvarenje i smanjuju menstrualnu bol. Svojim antifungalnim djelovanjem može pomoći i kod gljivica i bakterijskog vaginitisa, a kako ima moć sprečavanja rasta bakterija, neka iskustva pokazuju da pomaže čak i kod stafilokoka. Studije su pokazale kako je vrkuta korisna kod poremećaja uzrokovanih humanim papiloma virusom, te da agrimonin koji sadrži sprečava pojavu raka dojke.
Legenda kaže da su žene vjerovale da im rosa iz listova vrkute može pomoći da zauvijek zadrže mladoliki izgled. No, ritual nije bio jednostavan: u ponoć, za vrijeme punog mjeseca svibnja, mali nožni prst morao je biti umočen u rosu, u punoj golotinji. Danas znamo da se ne bismo trebali skinuti i čekati do ponoći, ali vrkuta nam sigurno može pomoći da ostanemo mlađi duže: osim što se njegov list koristi za liječenje poremećaja na koži, izvrstan je i za ublažavanje bora i starosnih mrlja. No, najveća estetska pomoć ogleda se u činjenici da nam vrkuta može omogućiti da održavamo dobru hormonalnu ravnotežu što je duže moguće i tako eliminirati neželjene simptome neravnoteže: pretilost, akne, masnu kožu, pretjeranu dlakavost … A što se tiče menopauze, kad dođe, može ublažiti i njezine simptome.
Mladost, ali i mlada generacija, još je jedan dar vrkute: ova biljka, osim svih svojih korisnih svojstava, pomaže i ženama koje se bore sa sterilnošću. Nije slučajno što je vrkuta bila posvećena Frigiji, božici plodnosti, a kasnije, u srednjem vijeku, Majci Božjoj, pa nazivamo još i Gospin plašt. Nekoć su žene uzimale vrkutu i držale ju u vazama u kući kako bi promicale ženstvenost i privlačile ljubav. Danas znamo da vrkuta potiče rast progesterona, dovodi hormone u normalu, jača endometrij maternice, potiče rad jajnika i ovulaciju i na taj način ne samo da jača plodnost, već se “brine” o trudnoći i pazi da ne dođe do komplikacija i pobačaja.
Vrkuta se može koristiti samostalno, ali najbolje je kombinirati s drugim ljekovitim biljkama, poput stolisnika, nevena, herbe iglica, lista dvornika … Danas ne moramo ići u potragu za tim ljekovitim biljkama, jer se sve navedene biljke mogu pronaći u potpuno prirodnom pripravku – Femisan A.