Vježbanje u menopauzi ?! DA ili NE ?!
Iako nam je često, teško, započeti sa vježbanjem, nitko od nas ne može reći kako vježbanje nije korisno. Tjelesne vježbe poboljšavaju cirkulaciju, štite krvožilni sustav, jačaju mišiće kralježnice, pomažu da izgledamo i osjećamo se bolje, podižu nam samopouzdanje. Zna se i kako je vježbanje vrlo važno i za zdravlje kostiju i kako se pomoću njega može spriječiti ili usporiti osteoporoza.
Ovo je osobito važno za žene koje ulaze u menopauzu, jer hormonalne promjene, posebno pad estrogena, utječu na prirodan proces izgradnje kostiju. Upravo je estrogen taj koji nam pomaže da u organizmu zadržimo kalcij koji jača kosti i sprječava lomove. Tokom ulaska u menopauzu, žene u prosijeku izgube 10% koštane mase. Zapravo, već nakon tridesete godine života naša koštana masa polako opada. Ukoliko se loše hranimo, neuredno živimo i imamo “osteoporozu u obitelji” , gubitak koštane mase u menopauzi može ići čak i do 20% od ukupne mase.
Najkritičnije razdoblje za gubitak koštane mase je godinu dana prije i dvije godine nakon posljednje menstruacije. Tokom te tri godine posebno je bitno raditi na zaštiti kostiju. To ćemo postići tako što ćemo obogatiti ishranu što prirodnijim unosom vitamina K, kojeg možemo naći u svježem siru, zelenom lisnatom povrću, kao i vitamina D koji se inače prirodno stvara tokom izlaganja sunčevim zracima, ali kako to nije moguće tokom cijele godine, možemo ga dodati i umjetnim putem pomoću suplemenata.
Ali ono što je najbitnije je da vježbamo. Vježbe će nam pomoći ne samo da održimo zdravlje kostiju, već i da smanjimo nivo stresa i osjećaja uznemirenosti koji su prilikom ulaska u menopauzu naročito izraženi. Naše tijelo je jako složeno, pa stres izaziva pojačano lučenje kortizola, koji može negativno utjecati na stanice unutar kostiju. Kortizol, također, utječe i na poremećaje u ishrani, može potaknuti prejedanje i samim tim gojaznost, koja je posebno opasna u menopauzi.
Tako, redovitim i pravilnim vježbanjem utječemo na niz faktora koji nam mogu pomoći ne samo da lakše prebrodimo menopauzu, već i da sačuvamo kosti i osiguramo sebi kvalitetnu starost. Ali što je to u vježbanju što je toliko bitno za kosti? Nedavna istraživanja su otkrila kako se radi o još jednom hormonu koji se luči prilikom vježbanja: irisin je hormon koji je povezan s proteinom sklerostinom, i oba igraju bitnu ulogu u redovnoj obnovi koštanih stanica. Naše koštane stanice su prilično dugovječne, ali se ipak povremeno obnavljaju. Irisin i sklerostin šalju signal našem organizmu kada da započne sa razgradnjom starih stanica i stvaranjem novih. I taj proces se ubrzava i pospješuje kad vježbamo.
Osim što nam jača kosti, irisin je povezan i sa reguliranjem nivoa masnog tkiva u organizmu i očuvanjem moždane aktivnosti, pa nam vježbanje i ’prizivanje’ ovog hormona pomaže i da održimo zdravu kilažu i da nam bude što lakše i ugodnije u dubokoj starosti. Nova istraživanja irisina tek slijede i nadamo se kako će se pomoću njega otkriti nove vrste terapija koje će pomoći da se spriječi i preokrene tok osteoporoze, a do tada – moramo ga stvoriti u znoju lica svog.
Pored vježbanja koje ženama u menopauzi može pomoći i ljekovito bilje. Ono će smanjiti ili ukloniti valunge, nervozu, lupanje srca, povećati nivo energije, kako fizičke, tako i mentalne. Zato, kada krene menopauza, treba prizvati sve saveznike u pomoć: kvalitetno se hraniti, vježbati, raditi na smirenosti i otklanjanju stresa, i – redovno koristiti Femisan B kapi. Ulazak u menopauzu je prirodan proces u životu svake žene, a kako ćemo je podnijeti i doživjeti – ovisi o nama. Mislimo na svoje zdravlje u starosti i budimo živahne bakice koje će svoje umirovljeničke dane provoditi u planinarenju, putovanju i aktivnom druženju!
Članak preuzet sa Herbaroom.com