Na vrijeme.
Od puberteta pa do menopauze, menstruacija je vjeran pratitelj svake žene. Iako po svojoj prirodi nije baš ugodna, ono što nam je mnogo neugodnije je kada kasni. Uvijek je bolje kada možemo skoro u dan biti sigurne kada će doći, ne samo kako bismo lakše planirale slobodne aktivnosti, već zato što njezin česti izostanak obično ukazuje na neki poremećaj.
Neredovite menstruacije su najjasniji pokazatelji kako se u našem tijelu ne odvija uigrana smjena hormona tokom mjesečnog ciklusa. Kada je sve kako treba, od oko sedmog dana ciklusa nivo estrogena naglo raste, i to je onaj period kada se osjećamo najbolje, najbistrije i najsnažnije. Par dana kasnije skače i luteinizirajući hormon koji osigurava zdravu ovulaciju. Ovulacija, sazrijevanje jajne stanice i njezin put kroz jajovod, predstavlja samu sredinu ciklusa, koja se, u idealnim uvjetima, događa oko četrnaestog dana, a za rast folikula, količinu i kvalitetu jajnih stanica u jajnicima brine se folikulostimulirajući hormon. Odmah potom, luteinizirajući hormon naglo opada, dok je estrogen već na svojoj donjoj granici. Sada nastupa progesteron koji priprema tijelo za trudnoću ako je došlo do oplodnje, a ako nije, potiče se ljuštenje endometrijuma, unutrašnjeg omotača materice, koji je prethodno zadebljao zahvaljujući estradiolu, a potom se izbacuje tokom menstruacije na samom kraju mjesečnog ciklusa. I kada se završi jedan krug, nastupa novi…
Tako bi to trebalo izgledati… Međutim, kada su nam hormoni „posvađani“, neke ili sve faze ovog procesa mogu izostati. Premali nivo estradiola znači pretanki endometrijum i izostanak ili vrlo kratku i „bljedunjavu“ menstruaciju. Premalo folikulostimulirajučih hormona znači kako će jajna stanica biti nerazvijena i nekvalitetna, ali i kako će nivo estrogena biti nizak. Bez progesterona endometrijum maternice neće se odvojiti i oljuštiti, a bez dovoljno estrogena, kojega možemo nazvati i dirigentom naših spolnih hormona, ne samo da će čitav proces zakazati, već ćemo i mi biti stalno umorne, bezvoljne, prištave, neženstvene…
Nažalost, to što se loše osjećamo samo je početak, jer hormonalni disbalans predstavlja idealno tlo za niz poremećaja koji se teško liječe, neki čak i nikako, a narušavaju nam kvalitet života i vode nas u neplodnost. Vjerovatno najteži i najbolniji od njih je endometrioza, ali ništa bolji nisu ni sindrom policističnih jajnika, miomi, ciste, fibrocistične dojke, dok su nam neugodni i prenaglašeni simptomi PMS-a gotovo pa sigurni. Svaki od ovih poremećaja utječe i na nivo naše plodnosti, pa jednog dana kad odlučimo postati majke suočavamo se sa surovom istinom da to neće ići baš tako glatko.
Zato je važno da reagiramo čim primjetimo kako nam ciklus nije redovit. Osim obaveznog i redovitog ginekološkog pregleda i savjeta lječnika, od velike pomoći može nam biti ljekovite biljke. Vrkuta, stolisnik, neven, herba iglica, list dvornika, list peršina… Sve su to biljke koje su u našem narodu poznate kao veliki prijatelji žena, a danas se mogu naći u suvremenom i stručno pripremljenom preparatu: Femisanu A. Osim što postoji u obliku kapi – tinkture, tu su i kapsule obogaćene cinkom i zlatnom makom koje su vrlo jednostavne za upotrebu i prilagođene tempu svake suvremene i zaposlene žene.
Femisan A se brine ne samo da menstruacija uvijek dođe na vrijeme, već i da hormoni budu u balansu i da se spriječe ili otklone poremećaji koje donose njihov disbalans.