Menopauza i koža
Kad počnemo osjećati promjene u kasnim četrdesetima, brzo shvatimo da se one događaju na svim razinama. Najčešće prvo primijetimo da se ciklus počinje mijenjati i da su menstruacije rjeđe ili sasvim drugačije nego prije. Lako se uznemirimo, plamtimo ili plačemo zbog sitnica. Gumb na trapericama počinje nas upozoravati da naš struk nije kao nekada. Idemo na nešto i nakon dva koraka zaboravimo što je bilo. Noću se često budimo, okupani znojem i zajapureni, i bacimo pokrivač. A kad se pogledamo u ogledalo, primjećujemo nove bore, opušteniju kožu, spuštene kapke i mrlju na licu …
Naši hormoni odgovorni su za sve ove promjene. Kako se broj primordijalnih folikula u našim jajnicima smanjuje, tako se smanjuje i razina estrogena i progesterona, kao i ostalih hormona koji rastu i padaju svakog mjeseca. A estrogen je bitan za hidrataciju kože, jer povećava proizvodnju glikozaminoglikana, kontrolira lučenje sebuma, regulira zadržavanje vode, poboljšava funkciju vanjskog dijela epiderme, što je najvažnija barijera i optimizira površinu keranocita, najdubljeg sloja epidermisa gdje nastaje keratin.
Od perimenopauze, razdoblja kada se simptomi menopauze počinju javljati, ali menstruacija je i dalje povremeno prisutna, a nakon menopauze napokon nastupa, a službeno je njen početak godinu dana nakon posljednje menstruacije, ono na što se žene najčešće žale je suha koža. U tom su razdoblju žene dodatno izložene rizicima od kardiovaskularnih poremećaja, dijabetesa i posebno osteoporoze. I upravo je primijećeno da je u žena u menopauzi koje imaju osteoporozu, razina kolagena tipa I i III znatno niža nego u onih sa zdravom koštanom masom. Kolagen tipa I vrlo je važan za snagu i trajnost kože, dok kolagen tipa III daje koži elastičnost. Istraživanja su pokazala da tijekom prvih pet godina menopauze koža gubi čak 30% kolagena, nakon čega je njegov pad sporiji, a tijekom sljedećih 20 godina godišnje gubimo oko 2% kolagena. Dakle, osim što koža gubi vlagu tijekom menopauze, ona postaje tanja i opuštenija.
U tom razdoblju možemo biti dodatno osjetljivi na mrlje i pjege, pogotovo ako smo nekontrolirano izloženi suncu. Osim što mijenjaju naš izgled, ove promjene mogu biti opasne i prerasti u zloćudne. Sunce dodatno isušuje kožu koja već ima problem s hidratacijom pa se pojačava bora. No, osim mrlja, kako se koža tanji, postajemo i skloni modricama. Koža je jednostavno manje otporna, pa i najmanji udarac ili jača masaža mogu ostaviti modricu.
U nekih se žena akne mogu iznenada pojaviti tijekom menopauze, kao u pubertetu. Opet, krivci za to su hormoni koji naglo skaču i padaju. No, budući da je naša koža tada tanja i suha, preparati namijenjeni tinejdžerima ne odgovaraju nam. Tada je najbolje potražiti savjet stručnjaka, jer se u protivnom broj akni može povećati i mogu ostaviti ožiljke i proširene pore.
Tijekom menopauze mijenja se i razina pH kože, pa ona postaje osjetljivija i osjetljivija na osipe i iritacije. I naše rane sporije zarastaju i osjetljivije su na infekcije. Ako smo i prije bili skloni kožnim poremećajima ili ako patimo od ekcema ili psorijaze, moramo tijekom menopauze obratiti posebnu pažnju na kožu.
Osim što je važno ne koristiti nikakve agresivne pripravke, počevši od sapuna do kozmetike, važno je pomoći našoj koži i iznutra. Hrana bogata antioksidansima, prije svega vitaminima C i E, zasigurno će ugoditi koži, a svakodnevna tjelesna aktivnost poboljšat će joj cirkulaciju krvi, proizvodnju kolagena, ali i opće zdravlje. Još jedan naš prijatelj u menopauzi, kako za cijelo tijelo, tako i za kožu, je Femisan B. Ovaj potpuno prirodni pripravak na bazi pet ljekovitih biljaka pomaže nam smanjiti ili potpuno ukloniti neugodne simptome menopauze, kao i spriječiti poremećaje tada smo bili skloniji. Posebno bijela imela koja je dio nje, vrlo moćne biljke za koju je znanstveno dokazano da potiče apoptozu – prirodnu smrt stanica karcinoma, jača opći imunitet, a time i izdržljivost kože i potkožnog tkiva, te ubrzava limfni sustav .