ENDOMETRIOZA
Endometrioza je poremećaj koji se javlja u žena reproduktivne dobi, između prve menstruacije i menopauze, a karakterizira ga rast tkiva sluznice maternice izvan i oko okolnih organa. Unutarnja sluznica maternice, endometrij, koji se ljušti i obnavlja tijekom svake menstruacije, igra značajnu ulogu tijekom začeća jer pruža savršene uvjete za razvoj embrija. Kada do oplodnje ne dođe, to se tkivo odvaja i izbacuje tijekom menstruacije.
Kod endometrioze dijelovi ovog tkiva greškom, povratnim krvarenjem iz maternice dospiju u unutarnje organe trbušne šupljine, trbušno tkivo, zidove zdjelice, vanjske dijelove maternice, jajnike, jajovode, ali i mokraćni mjehur, crijeva, bubrege i čak i pluća. Tkivo se lijepi za organe i širi se stvarajući tako čvoriće – žarišta endometrioze, koji rastu i pucaju tijekom menstruacije, a nikako da napuste tijelo. Kako to tkivo svaki mjesec “pamti” svoju zadaću guljenja i krvarenja kao da je još uvijek unutar maternice, obično uzrokuje jake bolove tijekom menstruacije, a budući da mijenja strukturu reproduktivnih organa, endometrioza je često uzrok ženskog neplodnost. Endometrioza može biti toliko bolna da u većini slučajeva onemogućuje obavljanje normalnih, svakodnevnih aktivnosti i uvelike narušava kvalitetu života žene.

PODRIJETLO ENDOMETRIOZE
Još nije poznato koji je točan uzrok rasta endometriotskog tkiva izvan maternice. Jedno od objašnjenja koje nudi znanost je da je to najvjerojatnije posljedica poremećaja razine hormona i imunoloških stanica – prostaglandina, citokina i estrogena, kao i smanjenog odgovora na progesteron. Veliku ulogu igra i nasljeđe, a nažalost može biti uzrokovano i ljudskom pogreškom – kada kirurzi tijekom operacije slučajno prenesu tkivo maternice na druge dijelove tijela. Najnovija istraživanja pokazuju da su u većem riziku žene koje su imale prvu mjesečnicu prije 11. godine, one s kraćim menstruacijama i visoke žene, a povećani su i prekomjerni unos alkohola i kofeina. Jedna studija povezala je fizičko i seksualno zlostavljanje tijekom djetinjstva i rane adolescencije s povećanim rizikom od endometrioze od čak 79%.

NISKI TESTOSTERON
Međutim, nedavna istraživanja su otkrila da su žene koje su još uvijek fetusi kasnije u životu izložene niskoj razini testosterona u majčinoj utrobi. Navodno niska razina testosterona “programira” razvoj reproduktivnog sustava žene te kao rezultat, osim endometrioze, ima preuranjenu prvu menstruaciju, kraće cikluse, visoku osjetljivost na bol, pojačanu upalu i promijenjene razine hormona koji kontroliraju ovulaciju i menstrualni ciklus. ciklus. Istraživači iz ove studije tvrde da do sada nije bilo epohalnih otkrića vezanih uz ovaj poremećaj, jer su se znanstvenici uglavnom koncentrirali na ženske reproduktivne hormone, posebice estrogen. Ali testosteron, iako je muški spolni hormon, također je ključan u formiranju reproduktivnih karakteristika kod oba spola. Tvrde da ovo otkriće objašnjava i sindrom policističnih jajnika, kada su embriji bili izloženi previsokoj razini testosterona, pa su ta dva poremećaja dijametralno suprotna, ali uzrokovana istim hormonom. Ono što ulijeva nadu, ako su ovi istraživači u pravu, jest da će ovo otkriće doprinijeti pronalaženju adekvatne terapije za endometriozu.
ENDOMETRIOZA, ISKUSTVA I STATISTIKA
Endometrioza pogađa do 15% žena u reproduktivnom razdoblju i čak 70% žena koje pate od kronične boli u zdjelici. Statistike u Britaniji govore da čak 62% žena sa simptomima endometrioze odgađa odlazak liječniku, vjerujući da je nije ozbiljno ni sramotno. Za djevojčice i djevojke 16-24. godine taj postotak raste i do 80%. Odlazak na pregled kasni čak i kada endometrioza uvelike narušava kvalitetu života i produktivnost žene. Endometrioza je poznata i kao bolest urbanih žena. Žene sa sela koje se puno kreću i rade u polju rijetko obolijevaju od ove bolesti. Također je uočeno da je lučenje estrogena drastično smanjeno kod profesionalnih sportaša. Sve to ukazuje na važnost tjelesne aktivnosti kao prirodne metode za balansiranje hormona. Kada je endometrioza u pitanju, iskustva su raznolika, ali zdrav način života, pravilna prehrana i puno tjelovježbe zasigurno će zadovoljiti svaku ženu.

ENDOMETRIOZA, SIMPTOMI
Endometrioza je, dakle, podmukla bolest jer ju je vrlo lako previdjeti. Njegovi simptomi podsjećaju na bolnu menstruaciju pa žene često ne sumnjaju da im se događa nešto posebno, a ginekolozi to obično ne primjećuju u ranoj fazi na ultrazvuku.Najčešći simptomi endometrioze su bolne i neredovite menstruacije.što može traju dulje od 7 dana i šire se na donji dio leđa, krvarenje između mjesečnica, bol tijekom spolnog odnosa ili pražnjenja crijeva i mjehura, nadutost, zatvor, proljev i mučnina. Povremeno se javljaju simptomi koji podsjećaju na upalu slijepog crijeva ili probleme s bubrezima. Endometrioza je problem koji se samo širi i produbljuje kako se estrogen i dalje pretjerano luči, izrasline se povećavaju, postaju bolnije i mogu se infiltrirati još dublje u tkivo. Dijagnoza endometrioze formalno se postavlja laparoskopskom operacijom. Mnoge žene dobiju službenu dijagnozu u prosjeku 8 godina nakon što posumnjaju na postojanje ovog poremećaja. Nedavna istraživanja su uočila promjene u DNK kod osoba s endometriozom koje mijenjaju genetsku aktivnost, pa radimo na dijagnosticiranju poremećaja u budućnosti bez potrebe za operacijom.
ENDOMETRIOZA, UZROK STERILITETA
Neke žene shvate da imaju endometriozu tek kada pokušaju zatrudnjeti. Ovaj poremećaj je vrlo čest uzrok neplodnosti kod žena: čak 4 od 10 koji se bore protiv neplodnosti imaju endometriozu. Endometrioza ometa plodnost negativno utječući na normalnu funkciju i kretanje folikula i sperme, oplodnju, implantaciju i razvoj embrija. No, endometrioza se najčešće javlja na jajnicima i jajovodima. Tkivo koje raste izvan maternice dovodi do endometrioze jajnika, blokira jajovode i uzrokuje endometriozne ciste na jajnicima, poznate i kao čokoladne ciste, koje mogu dovesti do pucanja ili uvrtanja jajnika i na taj način prekinuti opskrbu krvlju ovog reproduktivnog organa, uzrokujući da umre. Kako ovaj poremećaj mijenja oblik reproduktivnih organa, tako se mijenja i “susret” jajne stanice i spermija. Čak i ako dođe do ovog susreta i oplodnje, sljedeća prepreka koju uzrokuje je nepravilan razvoj endometrija – unutarnje sluznice maternice u koju se usađuje oplođeno jajašce. Endometrioza čak može prevariti naš imunološki sustav da vidi zdrav embrij kao strano tijelo i ošteti ga ili uništi. Neka zapažanja dovela su do sumnje da stanice endometrija ubrzavaju upalu i time sprječavaju implantaciju. Nedavna istraživanja otkrila su još jedan čimbenik povezan s endometriozom i neplodnošću: niske razine HDAC3 proteina, histon deacetilaze 3, uočene su u endometriotskom tkivu sterilnih žena, igrajući glavnu ulogu u epigenoj regulaciji genetske funkcije. Endometrioza se liječi lijekovima, hormonskom nadomjesnom terapijom ili kirurškim zahvatom, dok se protiv bolova obično propisuju nesteroidni protuupalni lijekovi koji, ako se koriste na duge staze, mogu biti vrlo štetni. Stoga je potrebno pronaći prirodno rješenje za ublažavanje simptoma endometrioze. Uz redovitu tjelovježbu i, naravno, zdravu i uravnoteženu prehranu, od velike pomoći pomaže i fitoterapija. Kombinacija ljekovitog bilja u pripravku Femisan A na potpuno prirodan način postupno uspostavlja ravnotežu hormona, ali i zamjenjuje medikamentne terapije protiv bolova jer smiruje grčeve i ublažava krvarenje. Femisan A se koristi kod poremećaja koji se najčešće javljaju u reproduktivnom razdoblju: smirit će bolne menstruacije, regulirati krvarenje, spriječiti pojavu i utjecati na postojeće ciste, ali i upalu urogenitalnog trakta. Tu je i da pomogne kod nemogućnosti začeća. Femisan A je najbolji prijatelj žene od puberteta do menopauze.