CISTE - tihi uljezi !
Postoje tihi uljezi koji se nalaze u našem tijelu, bez dozvole i našeg znanja. Većina žena će tijekom života imati ciste na jajnicima, često čak i svakog mjeseca, a da toga nisu ni svjesne. Ciste su obično bezopasne i nestanu same od sebe, ali kako godine idu, mogu biti češće i sve veće, a s njihovim rastom javljaju se i simptomi: osjećaja nadutosti i težine u trbuhu, oštar bol u maloj karlici ili donjem dijelu leđa, mučnina, povraćanje, bol prilikom pražnjenja debelog crijeva, bol tokom odnosa…
Ciste se otkrivaju tijekom ginekološkog pregleda, najbolje transvaginalnim ultrazvukom. Srećom, većina cisti nije kancerogena, ali nam ipak mogu izazvati komplikacije, uključujući i neplodnost. Ako smo im sklone, kako vrijeme odmiče bit će ih sve više, a neke ciste mogu izazvati i bolnu torziju / uvrtanje jajnika. Tada simptomi postaju žestoki i uključuju osjećaj opće slabosti, vrtoglavicu, ubrzan dah, visoku temperaturu, povraćanje, i vrlo jaku i prodornu bol.
Nisu sve ciste iste, upravo iz razloga što se formiraju na različite načine. U jajniku se svakog mjeseca oblikuje folikul, vrećica ispunjena tečnošću koja sadrži jajnu stanicu. U normalnim okolnostima folikul će otpustiti jajnu stanicu tijekom ovulacije i ona će nastaviti svoj put kroz jajovod. Ali povremeno se događaju anomalije: jajna stanica sazri u folikulu, ali on ne puca već nastavlja da raste, obično od 3 do 10 cm u opsegu. Tako nastaje folikularna cista, poznata i kao vodena cista. Ona obično pukne sama od sebe u jednom trenutku, ali u slučaju veće ciste možemo osjetiti iznenadnu bol u predjelu jajnika.
Folikularne ciste spadaju u funkcionalne, baš kao i ciste žutog tijela, corpus luteum. Nakon ovulacije, kada jajna stanica napusti folikul, ona se normalno sama dezintegrira i nestane. To je takozvani corpus luteum ili žuto tijelo. Ali ponekad se dogode anomalije, pa umjesto da se razgradi, počne se ispunjava tečnošću koja ponekad mogu sadržavati i krv. U nekim slučajevima ovakva cista može izazvati krvarenje između ciklusa ili bol. I ona se može riješiti spontano, a kada pukne može izazvati obojeni sekret.
Za razliku od funkcionalnih cista koje su povezane s ovulacijom, nefunkcionalne se mogu pojaviti i rasti bez obzira na nju. One nisu bezazlene, mogu biti vrlo bolne i izazvati veće komplikacije. Najpoznatije nefunkcionalne ciste su endometriotične ili čokoladne ciste. Naša maternica sadrži stanice koje je oblaže i sačinjavaju endometrijum, omotač s njezine unutrašnje strane koji igra veliku ulogu u procesu začeća i trudnoće. Tokom svake menstruacije ovaj omotač se obnavlja tako što se ljušti, izbacuje i stvara / formira novu. U normalnim okolnostima on prebiva samo unutar maternice, ali kada dođe do anomalije, njegove stanice počnu rasti izvan nje i hvataju se na unutrašnje organe, najčešće za jajnike. Takav poremećaj zove se endometrioza. Kada ona zahvati jajnik, njezino tkivo može rasti i formirati cistu, tzv. endometriom, čiji sadržaj s vremenom postaje krvav, tamno smeđ – boje čokolade. Endometriomi mogu narasti čak i do 20 cm. Tijekom menstruacije ovo tkivo reagira isto kao i ono unutar maternice, pa izaziva i menstrualne bolove, obilno menstrualno krvarenje, nelagodu tijekom seksualnog odnosa, često mokrenje i bol prilikom pražnjenja debelog crijeva. Nažalost, učestalost endometrioze kod žena koje se liječe od steriliteta je čak 40%.
Još jedna vrsta nefunkcionalne ciste, odnosno mnogo sitnih cista, javlja se kod žena koje pate od sindroma policističnih jajnika – PCOS. Njega karakterizira prisustvo velikog broja malih cista na oba jajnika. PCOS se čvrsto povezuje sa hormonalnim disbalansom i čest je uzrok neplodnosti. Obično izaziva neredovite menstruacije ili produžena krvarenja, a kako ga karakterizira prisustvo povišenog nivoa androgena, muških spolnih hormona, prate ga i dlakavost/maljavost, problemi sa kožom i lučenjem sebuma, a nerijetko i gojaznost. Upravo ovi hormoni sprječavaju jajnike da normalno funkcioniraju, pa oni nisu u stanju da proizvode jajne stanice i osiguraju ovulaciju. Nažalost, danas svaka deseta žena u reproduktivnom periodu pati od ovog sindroma.
Jedan od najboljih načina da se riješimo cista je vrlo jednostavan i prirodan – pomoću ljekovitih biljki. Ono će osigurati najosnovniji preduvjet za normalno funkcioniranje reproduktivnog sustava: dobar hormonalni balans. Osim toga, ljekovite biljke reguliraju, sprječavaju upale, grčeve i bolove, normaliziraju krvarenje, uništavaju viruse i bakterije, i što je najbitnije, stimuliraju mikrocirkulaciju u jajnicima i tako osiguravaju njihov nesmetani rad.
A kako da znamo koje ljekovite biljke nam mogu pomoći? To nam je olakšao “HerbaSvet”, jer je odabrao ono najbolje iz prirode i oblikovao ga u Femisanu A.
Uz Femisan A ciste brzo nestaju, a redovitom upotrebom sprječava se pojava novih, regulira se ciklus, jača plodnost i umanjuju tegobe čak i kod težih poremećaja kao što je endometrioza.