BOLNA OVULACIJA
SIMPTOMI
Simptomi bolne ovulacije obično su prisutni u donjem dijelu trbuha s jedne strane, ovisno o tome u kojem jajniku sazrijeva folikul, a osjećaju se kao grčevi ili oštar ili tup ubod koji može zahvatiti donji dio leđa ili noge. Ovi simptomi mogu biti popraćeni vrućicom i osjetljivošću ili bolom u dojci. Bol bi trebala sama nestati nakon tri do dvanaest sati, iako kod nekih žena, u ekstremnim slučajevima, može trajati do menstrualnog krvarenja.
U slučaju jako bolne ovulacije liječnik može propisati lijekove protiv bolova, ali kod dugotrajnih bolova potrebno je otići ginekologu. Vrlo je važno da se ovulatorni grčevi ne pomiješaju s ginekološkim poremećajima i bolestima koje također mogu uzrokovati bol i nelagodu, poput upale ili upale zdjelice, ciste jajnika ili endometrioze. U slučaju bolova s obje strane zdjelice, trajnih bolova koji se pogoršavaju, boli praćenih krvarenjem, oteklinama, mučninom, povraćanjem, bolnim mokrenjem ili proljevom, potrebno je hitno konzultirati liječnika. Osim već spomenutih poremećaja, takvi simptomi mogu biti i znak izvanmaternične trudnoće, koja može biti uzrok većih komplikacija i zahtijeva hitnu liječničku pomoć.
U slučaju endometrioze može doći do izrazito jake boli. Ovaj poremećaj karakterizira rast endometriotskog tkiva – tkiva unutarnje sluznice maternice, izvan ovog organa, najčešće na jajnicima i jajovodima. Endometrioza može uzrokovati bol u maloj zdjelici u bilo kojem trenutku, ali je najintenzivnija prije, tijekom menstruacije i tijekom ovulacije. Upala jajovoda također može uzrokovati izrazito jake bolove tijekom ovulacije, baš kao i fibroidi i ciste. Bol u maloj zdjelici također uzrokuju folikularne ciste, koje nastaju kada nema puknuća ili otvaranja folikula i oslobađanja jajne stanice, ali ona nastavlja rasti kako vrećica ispunjena tekućinom bubri. Obično prođu sami nakon nekoliko mjeseci, a kada cista pukne može se osjetiti oštra bol.

Upalna bolest male zdjelice je spolno prenosiva infekcija koja je vrlo bolna i praćena je povišenom temperaturom, pojačanim izlučivanjem i krvarenjem. Konačno, izvanmaternična ili izvanmaternična trudnoća, koja nastaje kada se jajna stanica oplodi, ali ne stigne do maternice, ali se nastavlja razvijati, obično u jajovodu ili jajniku, uzrokuje vrlo jaku bol u donjem dijelu trbuha, osobito u slučaju rupture ili rupture. jajovoda. U tom slučaju dolazi do osjećaja nesvjestice, vrtoglavice i otežanog govora.
IMA LI LIJEKA?
Za svaku ženu važno je poznavati svoje tijelo i pratiti trajanje i mjesto boli. Lijekovi protiv bolova mogu pomoći u smanjenju, ali mogu i prikriti veliki poremećaj – stoga je potrebno konzultirati se sa specijalistom. Ako se utvrdi da je bol koju osjećamo doista uzrokovana samo ovulacijom, važno je znati da lijekovi poput ibuprofena remete plodnost. Zato je uvijek bolje odlučiti se za prirodnu varijantu: topli oblog oko trbuha i ljekovito bilje.
Postoje biljke koje već stoljećima pomažu ženama u prevladavanju menstrualnih tegoba, te sprječavaju ili otklanjaju poremećaje reproduktivnog sustava. Livadna Vrkuta, stolisnik, neven, zeleni iglice, lista dvornika, lista peršina… Osim što uravnotežuju hormone i reguliraju ciklus, ove biljke djeluju i antispazmodično – opuštaju mišiće i sprječavaju grčeve. Sve ove „najbolje prijateljice žena“ dio su prirodnog preparata Femisan A. Femisan A nam dolazi u obliku kapi i kapsula, potpuno je prirodan i uz pravilnu upotrebu može se koristiti neograničeno. Osim što će ublažiti ovulaciju i menstrualne grčeve, Femisan A će pridonijeti hormonskoj ravnoteži i plodnosti, te spriječiti poremećaje poput cista, policističnih jajnika, mioma, upale urogenitalnog trakta, te ublažiti posljedice endometrioze.