BOL, BOLOVI
Obično znamo kako nam se tijelo ponaša tijekom ciklusa i možemo prepoznati kada se dogodi nešto novo, neuobičajeno i sumnjivo. Svaka bol koja odstupa od onog redovitog, mjesečnog, može ukazivati na neki poremećaj. Jedan takav koji može da izazove bol u predjelu male karlice su ciste na jajnicima. To su dobroćudne izrasline ispunjene tekućinom, ali često mogu uzrokovati, osim boli, i poremećaj menstrualnog ciklusa, krvarenje, a događa se i da ih imamo, a da nismo ni svjesne.
Postoje folikularne ciste koje nastaju kada folikul ne pukne tokom ovulacije, lutealne koje izaziva pucanje folikula nakon ovulacije, i hemoragične koje nastaju kod jačeg krvarenja prilikom pucanja folikula tokom ovulacije. Ciste mogu spontano da puknu, što može izazvati oštar i jaku bol u predjelu jajnika na kom su se nalazile.
Vrlo jaku bol u jajniku može izazvati i tzv. ’uvrtanje jajnika’ ili torzija. Anatomski, jajnik uz trbušni zid drži tanki ligament, i kroz njega prolaze krvne žile i živci koji snabdijevaju sam jajnik. Kada se taj ligament uvije dolazi do ovog bolnog poremećaja, koji se najčešće događa zbog prisustva cista jer one otežavaju ili uvećaju jajnik.
Kada se endometrijum, sloj koji obavija maternicu, odvoji i greškom dopre do drugih organa za koje se “zakači” i nastavi da se razvija, nastaje endometrioza. Najčešće se “zakači” na jajnike i jajovode i izaziva intenzivnu bol, koja postaje jača tokom menstruacije ili spolnog odnosa. Osim što je veoma neugodna i bolna, ovaj poremećaj može izazvati i neplodnost.
U normalnim okolnostima zrelo jajašce preko jajovoda dolazi do maternice i tu čeka da bude oplođeno. Ali do oplodnje i razvitka trudnoće može ponekad, greškom, doći i dok je jajašce još uvijek u jajniku ili jajovodu, odnosno vanmaternične šupljine. To je ektopična ili vanmaternična trudnoća i često je posljedica upalnih procesa. Obilježava je jaka jednostrana bol u maloj karlici, i tada je neophodna hitna liječnička intervencija.
Još jedan bolan poremećaj je upalna bolest male karlice koja obuhvaća maternicu, jajnike i jajovode. To je seksualno prenosiva infekcija i često je karakterizira jaka bol u jajnicima koja se pogoršava tijekom spolnog odnosa. Možemo je razlikovati od drugih poremećaja po simptomima: povišena temperatura, pojačani vaginalni sekret ili krvarenjem i osjećajem peckanja prilikom mokrenja. Često mijenjanje spolnih partnera i nezaštićen seks su najveći faktori rizika, a ako se ne liječe može izazvati ozbiljne komplikacije.
Redovnim ginekološkim pregledima može se otkriti poremećaj dok je još u začetku, a posebno spriječiti komplikacije i neke mnogo opasnije bolesti. Na primjer, karcinom jajnika najčešće ne izaziva bol, već samo osjećaj nadutosti i potrebu za čestim mokrenjem. Ali u slučaju iznenadnih simptoma, kao što su jaka i uporna bol u maloj karlici, promjene u krvarenju i trajanju menstruacije, krvarenju van menstruacije ili tokom spolnog odnosa, krvi u urinu ili vrlo visoke temperature uz znojenje, mučninu i povraćanje, potrebno je obavezno potražiti liječničku pomoć.
Kod mnogih poremećaja ženskog reproduktivnog sustava veliku pomoć i olakšanje mogu nam donijeti ljekovite biljke. Tu se najviše ističu dvije biljke koje su od davnina pomagale ženama: vrkuta i stolisnik/hajdučka trava. Osim što smanjuju menstrualne grčeve i normaliziraju krvarenje, ove dvije biljke djeluju na sam uzrok problema: hormonalni disbalans. U sinergiji sa cvijetom nevena, crvenim zdravcem, plodom peršuna, listom maline, rusomačom, one pomažu kod cista i policističnih jajnika, poremećaja ciklusa, bola izazvanog endometriozom, mioma, obilnih i bolnih menstruacija, PMS-a, ranica na grliću maternice, a djeluju i protuupalno i antibakterijski. Pored toga, ove ljekovite biljke vrlo pozitivno utječu na plodnost, pospješuju je, a njihov učinak je dugotrajan i može osigurati zdravu trudnoću.
Sve one dio su modernog preparata zasnovanog na tradiciji: Femisana A.
Femisan A već dva desetljeća pomaže ženama od puberteta do menopauze i omogućuje im da vrijeme posvete svemu onom do čega im je stalo. Bez bola i neugodnih iznenađenja.