AKNE, opet te akne
Kada prvi put dođe do naleta hormona u pubertetu, cijelo tijelo se počinje mijenjati. Glatka dječja koža lica počinje ličiti na bojno polje, puno crvenih i nateklih bubuljica. Akne su u pubertetu normalna pojava uslijed porasta testosterona kod oba spola, dječacima daje tjelesne osobine muškarca, dok kod djevojčica pomaže u jačanju mišića i kostiju. Pojačava se lučenje sebuma oko korijena dlake. Iako sebum ima svoju ulogu, da štiti i vlaži kožu, kada ga ima previše on se udruži sa odumrlim stanicama kože i začepi folikul dlake.
Akne su upala kože koje nastaje u tri faze: seboreja – kada se proizvodi višak sebuma, ali se još uvijek ne vide promjene na površini kože, hiperkeratoza – kada se na površini kože stvara zadebljanje i izbočina uslijed povećane proizvodnje korneocita, stanica kože u kanalićima lojnih žlijezda, koje udružene sa odumrlim stanicama zadržavaju višak sebuma. Pošto zarobljeni sebum blokira kanal lojne žlijezde, folikul dlake se puni gnojem. To je idealno tlo za razvoj bakterija, pa tada dolazi do treće faze, bakterijske, kada bakterija Propionibacterium acnes (P. acnes), razgrađujući zarobljeni sebum, izaziva upalu. U ovoj fazi akne su vidljive, koža oko njih je crvena i upaljena, a sam vrh akne može biti crn ili bijel.
Kada prođe pubertet i hormoni se ustale i smire, prolaze i akne. Tako bi trebalo biti, ali nažalost, tijekom posljednjih par godina pojava akni kod odraslih osoba je u porastu. Po posljednjim studijima, čak 50% žena starosti 20-29 godina pati od akni. Samo polovica njih će ih se kasnije osloboditi, a 25% žena će nastaviti borbu s ovim problemom i u petom desetljeću života.
Zašto se to događa, i zašto smo baš sada svjedoci prave epidemije akni? Znamo da ovu nemilu pojavu izazivaju hormoni, a danas smo više nego ikada preplavljeni ’disruptorima hormona’ u svojoj neposrednoj okolini. Oni su maskirani u sve ono što nam na prvi pogled štedi vrijeme i povećava kvalitet života: brzu hranu prepunu aditiva i trans-masti, slatkiše koji su nam svuda na dohvat ruke, gazirani napitci, brza priprema hrane, deterdžentima i sredstvima za higijenu, ali ima ih i u osnovnim namirnicama: voću i povrću koje je tretirano pesticidima, mesu i mlijeku koje je prepuno antibiotika i hormona… Sve ono što nam naizgled štedi vrijeme, zapravo nam ga krade.
Normalni hormonalni balans koji nam je priroda dala remete produkti visoke tehnologije. Tome su naročito podložne žene koje svakog mjeseca prolaze kroz ustaljenu izmjenu hormona, a koja je dio normalnog reproduktivnog ciklusa. Ali kada se balans hormona poremeti, dolazi do poremećaja koji se najčešće prikazuje u vidu neredovitih menstruacija, cista, mioma, sindroma policističnih jajnika (PCOS)… i akni.
PCOS je naročito i često udružen s aknama kod žena tokom reproduktivne faze života, a kada krene menopauza, pad estrogena i porast androgenih hormona može dovesti do nove najezde akni. Pored androgenih hormona, pojavu akni može pokrenuti i stres, odnosno hormon kortizol. Akne izazvane hormonalnim promjenama kod žena obično izbijaju u predjelu brade i vilice, pojačavaju se i smanjuju ciklično, baš kao i sam menstrualni ciklus, a obično se javljaju na istom mjestu, odnosno pori koju je već proširila prethodna bubuljica.
Ma koliko nas pogled na akne u odrazu ogledala iritirao, nikako ih ne treba dirati i istiskivati. Ovdje je neophodan pregled i savjet dermatologa koji će prepisati odgovarajuću terapiju i njegu. Lice treba umjereno umivati, koristiti blage sapune i pilinge. Ono što može značajno pogoršati akne i upale kože je teška šminka i loša navika odlaska na spavanje bez temeljitog skidanja šminke i čišćenja lica.
Iako je kontracepcivska pilula uobičajeni savjet liječnika kod akni izazvanih hormonalnim disbalansom, problem će se najčešće vratiti čim je prestanemo koristiti. Prirodna rješenja zahtijevaju više vremena i truda, ali na duge staze se isplate. Tako je i sa ljekovitim biljkama. Femisan A je potpuno prirodni preparat na bazi ljekovitog bilja koji pomaže u rješavanju poremećaja ženskog reproduktivnog sustava tako što u osnovi balansira hormone. Mogu ga koristiti i djevojčice, već od prve menstruacije. Kada se estrogen i testosteron dovedu u pravu mjeru, uz adekvatnu njegu i ishranu i akne će se povući. Ali to se neće dogoditi preko noći. Kod biljnih preparata je bitna redovita i dugoročna upotreba, a čak i kada se problem riješi, dobro je još neko vrijeme zadržati preventivnu dozu.
Također je vrlo bitno pripaziti na ishranu. Gotova peciva od bijelog brašna i masnoća, pržena hrana, grickalice, čokoladice i industrijski kolači ne samo da će doprinijeti stvaranju masnih naslaga na tijelu, već će nam sigurno uticati i na hormone. Ako akne pokušavamo riješiti jednom terapijom, a nastavimo sa načinom života koji je do njih i doveo, nećemo imati dobre ili dugotrajne rezultate.
Akne su uporne, pa to moramo biti i mi. Svakako će doći trenutak kada se pogledamo u ogledalo i shvatimo da se upornost isplatila.